OTOMASYON (PANO) SİSTEMLERİ

AG SİSTEMLER

Alçak Gerilim Sistemleri 1000Vac ‘ye kadar sistemlerdir. Endüstride genel olarak 400V – 50Hz, 480V – 60Hz olarak kullanılmaktadır. Temel olarak AG Anahtarlama sistemleridir. Bunlar basit anahtarla sistemleri ya da Komplex sistemler olabilir.
Enerjiyi belli bir düzende (senaryoda) yönetmeyi sağlarlar.

Bu sistemler temelde aşağıdaki gibidir.

 • Enerji besleme
 • Enerji dağıtım
 • Enerji Yönetimi
pano sistemleri ag sistemler

Enerji besleme panoları Ana dağıtım trafosundan tüketiciye Alçak gerilim girişini sağlayan sistemlerdir. Bunlar Orta gerilim hücrelerinin bulunduğu dağıtım köşklerinde veya düşürücü sisteminde yer alırlar. Amaç Gelen enerjiyi kontrollü olarak tüketiciye sunmaktır.

Enerji dağıtım panoları Besleme panolarından sonra gelen veya iç içe de olabilen panolardır. Amaç Enerjinin istenilen ayrı noktalara kontrollü olarak ulaşmasıdır ki buna dağıtım denir.

Enerji yönetimi sistemleri Farklı enerji kaynakları ile dağıtımı sağlayan akıllı sistemlerdir. Bunlar Transfer sistemleri, Senkronizasyon sistemleri, yol verme sistemleri, hibrit sistemler gibi belli prosedürler gerektiren sistemlerdir.

OG SİSTEMLER

Orta Gerilim Sistemleri 1000Vac ‘den yüksek gerilimdeki sistemlerdir. Endüstride genel olarak 3,3 – 6,3 – 12 -24 – 36kV olarak kullanılırlar. Temel olarak OG Anahtarlama sistemleridir.

AG Panolar gibi bunlar da basit anahtarla sistemleri ya da Komplex sistemler olabilir. Enerjiyi belli bir düzende (senaryoda) yönetmeyi sağlarlar. Bu sistemler de AG ‘ye benzer ancak gerilim seviyeleri nedeniyle ek güvenlik önlemleri gerektirdiler. Temelde aşağıdaki gibidir.

 • Nakil hatlarından 34,5kV ‘a düşürülen enerjinin dağıtım istasyonlarına besleme
 • OG Enerji dağıtım
 • OG Enerji Yönetimi
pano sistemleri og sistemler

Yüksek gerilim Nakil hatlarından 380 – 154kV olarak gelen şalt istasyonlarında Düşürücü trafolar vasıtasıyla OG olarak isimlendirdiğimiz 34,5KV ‘lara gerilim seviyesi indirilir. Buralardan da indirici istasyonlar veya köşkler vasıtasıyla AG ‘ye indirilerek tüketiciye ulaştırılırlar.

Enerji dağıtım panoları Besleme panolarından sonra gelen veya iç içe de olabilen panolardır. Amaç Enerjinin istenilen ayrı noktalara kontrollü olarak ulaşmasıdır ki buna dağıtım denir.

Enerji yönetimi sistemleri Farklı enerji kaynakları ile dağıtımı sağlayan akıllı sistemlerdir. Bunlar OG Transfer sistemleri, OG Senkronizasyon sistemleri, OG yol verme sistemleri gibi belli prosedürler gerektiren sistemlerdir.

Yakamoz Makina Enerji Sistemleri olarak Alçak gerilim ve Orta gerilim sistemleri konusunda hizmet vermekteyiz. Transfer ve dağıtım sistemleri veya Senkronizasyon sistemleri hizmetlerimizde yer almaktadır. Ayrıca Trafo köşkleri ve Mobil Trafo sistemleri konusunda çözüm ve ürün sunulmaktadır.

MOBİL OG TRAFO DAĞITIM SİSTEMLER

Bazı durumlarda çalışılacak sahada sabit bir indirici istasyonu hemen kurulamayabilir. Ya da indirici sistemi zarar görmüş ve onarımı zaman alacaktır. Bu tip durumlar için Mobil indirici istasyonları tasarlanmaktadır.

Kritik ve mobilizenin gerekli olduğu durumlarda bu çözümler yaygın olarak kullanılmaktadır. Sahadaki bir OG nakil hattından doğrudan bu istasyonlara bağlantı yapılarak OG ve AG ‘de dağıtım sağlanmaktadır. Kurulum gerektirmemektedir.

Geçici alt yapı masrafları olmamaktadır. Daha sonraki sabit indirici planlamaları için zaman ve para kazandırmaktadır. Ayrıca belli bir yere sabit olmadığı için taşınıp başka yerlerde kullanılabilir.

mobil og trafo dağıtım sistemleri

BİZE ULAŞIN

 • +90 232 461 87 31
 • +90 232 461 01 97
 • info@yakamozmakina.com
 • Fatih Mah. 1193 Sok. No:7 Sarnıç
  Gaziemir / İZMİR

Bizi Takip Edin!

Telif Hakkı © Yakamoz Makina – Jeneratör Kiralama – Satış – Servis | Localveri İzmir Web Tasarım

Yakamoz Makina, Kazakistan’dan Tanzanya’ya kadar Dünya’nın bir çok noktasına servis ve yedek parça desteği sağlar. Turkcell, Vadofone, Kipa, Tüprag, Vestel gibi çok sayıda kurumsal firmanın tercihidir.

İtalya merkezli FPT Industrial’ın Türkiye’deki en önemli distribütörü olan Yakamoz Makina, kurumsal kimliğini ve kalitesini ispatlayarak uluslararası boyutlarda da adını duyurmaya devam etmektedir. Aynı zamanda Perkins ana bayisi olarak orijinal yedek parça ve motor satışı hizmeti vermekte olup yurtiçindeki en güçlü yedek parça stoğuna sahiptir.